De flesta som läser min blogg har väl redan läst mina postningar kring siten valpejl. se
Idag möts vi alla av goda nyheter!
Efter all kritik som de har tagit emot så har SVT och SR beslutat sig för att släppa in alla partier som ställer upp i riksdagsvalet!
Jag blir helt klart imponerad av att de har tagit till sig av kritiken. Bra jobbat SVT och SR!
Pingat på Intressant.
Läs även andra bloggares åsikter om piratpartiet, svt, sr, valet2010,
Fick nedanstående mail,,,,,
”””Hej Mxxxx
för att förtydliga: Alla kandidater från alla partier (http://valpejl.se/partier) har funnits med i Valpejl sedan start, se http://valpejl.se/kandidater?p=524 för PP.
I den förhandsvisade första versionen av Valpejl var däremot bara riksdagspartiernas och SD:s kandidater redovisade med enkätsvar. Vi behövde dra en gräns någonstans eftersom vi aldrig gjort något liknande förut och hade svårt att förutse hur mycket arbete det skulle bli. Gränsen drog vi vid att redovisa de partier som i de senaste stora opinionsundersökningarna legat nära att komma in i riksdagen, utifrån tanken att det finns ett särskilt behov av kritisk granskning av den som har eller aspirerar på makt.
Den allra vanligaste synpunkten efter förhandssläppet var att även mindre partier, som just nu inte syns i opinionsmätningarna, borde få en chans att svara på enkäten, så inför den officiella lanseringen av Valpejl på torsdag har vi skickat ut enkäter till alla de partier som ställer upp i riksdagsvalet. Tack för synpunkterna!
Med vänliga hälsningar
Leo Wallentin
+46(0)8-784 35 44
leonard.wallentin@svt.se
——————————–
Med vänliga hälsningar
Valpejlsredaktionen
Dagtid 9-17
+46(0)8-784 86 18
valpejl@svt.se
Ah… yes. Det stämmer.
Pingback: SVT Valpejl, mig stoppar de inte heller! | Stefan Flod
Pingback: Valpejl har pejl | Sagor från livbåten